Srednja glazbena škola

1. UVOD

Od ostalih grana umjetnosti glazba se razlikuje, između ostalog, i po tome što ima svoj  odgojno - obrazovni sustav koji je po svom trajanju i tradicionalnoj podjeli na stupnjeve  – predškolski, osnovni, srednji i visoki  – sastavni dio hrvatskoga školskog sustava. Potreba za vlastitim odgojno - obrazovnim sustavom te u svezi s tim potreba da profesionalni  glazbeni odgoj i obrazovanje započne u ranoj dječjoj dobi, objašnjava se složenošću posebnih  glazbenih vještina kao što su na primjer pjevanje po notnom tekstu, točnije: vještina svjesnog čitanja notnog teksta i vještina sviranja na glazbalu, što je uz mnoštvo drugih znanja, vještina i  navika potrebno svakom glazbeniku bez obzira na profil, odnosno zanimanje. U okviru glazbenoga odgojno - obrazovnog sustava osnovna glazbena škola predstavlja stupanj  na kojem  se stječu osnove za nastavak glazbenog odgoja i obrazovanja na srednjem i visokom  stupnju.

2. CILJEVI I ZADAĆE ODGOJA I OBRAZOVANJA

Cilj je glazbenoga odgojno - obrazovnog sustava da odgojem i obrazovanjem profesionalnih  glazbenika različitih profila i zanimanja stalno proizvodi onaj dio društvene nadgradnje koji je  obuhvaćen pojmom glazbene umjetnosti. Zadaci su glazbene škole:
– omogućiti učenicima stjecanje vještine sviranja na kojem od glazbala koja se u školi  poučavaju te razvijati učenikove glazbene sposobnosti  – produktivne i reproduktivne
– omogućiti uz učenje glazbala stjecanje i drugih važnih glazbenih znanja, vještina i navika,  omogućujući učenicima cjelovit glazbeni razvitak
– pratiti učenikov napredak u cjelini i u svim pojedinim elementima napredovanja  – glazbenosti, znanjima i vještinama kako u cilju usmjeravanja učenika za one djelatnosti  (glazbalo) na kojima su im izgledi za uspjeh najveći, tako i u pogledu njihova krajnjega  profesionalnog usmjerenja
– razvijati u učeniku, upoznavanjem hrvatske kulturne baštine osjećaj pripadnosti i bogatstvo  različitosti umjetničke glazbe
– voditi brigu o osobito sposobnim i darovitim učenicima
– brinuti se da se cjelokupni odgojno - obrazovni proces odvija prema suvremenim  psihološkim, pedagoškim i metodičkim spoznajama uz poštovanje osobnosti svakog učenika
– voditi brigu pri upisivanju učenika na pojedino glazbalo o društvenim potrebama, posebice  u trenutku kad se donosi odluka o konačnom glazbenom usmjerenju
– promicati glazbu, putem javne djelatnosti (priredbe, koncerti, smotre, natjecanja...) i utjecati  na unapređivanje glazbene kulture u sredini u kojoj škola djeluje.

3. ORGANIZACIJA RADA

U hrvatskom sustavu umjetničkog obrazovanja u srednjoj glazbenoj školi uče se sljedeća glazbala: glasovir, čembalo, flauta, klarinet, saksofon, oboa, fagot, truba, eufonij, trombon, rog, tuba, violina, viola, violončelo, kontrabas, gitara, tambure (bisernica, brač), harfa, harmonika, udaraljke i orgulje. Također se uči pjevanje, te gradnja i restauracija glazbala, zatim teorijski predmeti i općeobrazovni predmeti. Svi učenici srednje glazbene škole obvezno pohađaju nastavu skupnog muziciranja (zbor ili orkestar ili komornu glazbu).Upis u glazbenu školu obavlja se na temelju položena prijamnog ispita i prethodno završene osnovne glazbene škole, odnosno pripremnog programa (u trajanju dvije godine). Učenici srednje glazbene škole mogu polaziti i gimnaziju, odnosno drugu srednju školu četverogodišnjeg trajanja. Između srednje glazbene škole i drugih srednjih škola koje učenici polaze, potrebna je suradnja radi osiguravanja uvjeta rada učenika, kao i razumijevanje organizacije nekih nastavnih obveza. Nastava je u glazbenoj školi INDIVIDUALNA i SKUPNA. Individualna je nastava glazbala, dok je skupna nastava teorijskih predmeta, općeobrazovnih predmeta i skupnog muziciranja. Kako svi učenici imaju tijekom školske godine javne solističke nastupe, potrebna je i korepeticija (naznačena u planu srednje glazbene škole).

« Prosinac 2020 »

> Smjerovi  > Glazbeni  > Srednja glazbena škola