Osnovna glazbena škola

1. UVOD

Od ostalih grana umjetnosti glazba se razlikuje, između ostalog, i po tome što ima svoj  odgojno - obrazovni sustav koji je po svom trajanju i tradicionalnoj podjeli na stupnjeve  – predškolski, osnovni, srednji i visoki  – sastavni dio hrvatskoga školskog sustava. Potreba za vlastitim odgojno - obrazovnim sustavom te u svezi s tim potreba da profesionalni  glazbeni odgoj i obrazovanje započne u ranoj dječjoj dobi, objašnjava se složenošću posebnih  glazbenih vještina kao što su na primjer pjevanje po notnom tekstu, točnije: vještina svjesnog čitanja notnog teksta i vještina sviranja na glazbalu, što je uz mnoštvo drugih znanja, vještina i  navika potrebno svakom glazbeniku bez obzira na profil, odnosno zanimanje. U okviru glazbenoga odgojno - obrazovnog sustava osnovna glazbena škola predstavlja stupanj  na kojem  se stječu osnove za nastavak glazbenog odgoja i obrazovanja na srednjem i visokom  stupnju.

2. CILJEVI I ZADAĆE ODGOJA I OBRAZOVANJA

Cilj je glazbenoga odgojno - obrazovnog sustava da odgojem i obrazovanjem profesionalnih  glazbenika različitih profila i zanimanja stalno proizvodi onaj dio društvene nadgradnje koji je  obuhvaćen pojmom glazbene umjetnosti. Zadaci su glazbene škole:
– omogućiti učenicima stjecanje vještine sviranja na kojem od glazbala koja se u školi  poučavaju te razvijati učenikove glazbene sposobnosti  – produktivne i reproduktivne
– omogućiti uz učenje glazbala stjecanje i drugih važnih glazbenih znanja, vještina i navika,  omogućujući učenicima cjelovit glazbeni razvitak
– pratiti učenikov napredak u cjelini i u svim pojedinim elementima napredovanja  – glazbenosti, znanjima i vještinama kako u cilju usmjeravanja učenika za one djelatnosti  (glazbalo) na kojima su im izgledi za uspjeh najveći, tako i u pogledu njihova krajnjega  profesionalnog usmjerenja
– razvijati u učeniku, upoznavanjem hrvatske kulturne baštine osjećaj pripadnosti i bogatstvo  različitosti umjetničke glazbe
– voditi brigu o osobito sposobnim i darovitim učenicima
– brinuti se da se cjelokupni odgojno - obrazovni proces odvija prema suvremenim  psihološkim, pedagoškim i metodičkim spoznajama uz poštovanje osobnosti svakog učenika
– voditi brigu pri upisivanju učenika na pojedino glazbalo o društvenim potrebama, posebice  u trenutku kad se donosi odluka o konačnom glazbenom usmjerenju
– promicati glazbu, putem javne djelatnosti (priredbe, koncerti, smotre, natjecanja...) i utjecati  na unapređivanje glazbene kulture u sredini u kojoj škola djeluje.

3. ORGANIZACIJA RADA

U hrvatskom sustavu umjetničkog obrazovanja u osnovnoj glazbenoj školi uče se sljedeća glazbala: glasovir, flauta, blok - flauta, klarinet,  saksofon, oboa, fagot, truba, trombon, rog, tuba, violina, viola, violončelo, kontrabas, gitara,  tambure (bisernica, brač), mandolina, harfa, harmonika, udaraljke. Osim nastave glazbala svi učenici osnovne glazbene škole obvezno pohađaju nastavu  solfeggia i skupnog muziciranje (zbor ili orkestar ili komornu glazbu), a u šestom razredu  – izborni predmet glasovir za učenike koji žele nastaviti školovanje u srednjoj školi te teoriju glazbe  izborno. Posebnu programsku cjelinu čini predškolski program koji traje dvije godine. Upis u glazbenu školu obavlja se na temelju položena prijamnog ispita. Učenici osnovne  glazbene škole redovni su polaznici osnovne općeobrazovne škole. Između tih dviju škola  potrebna je suradnja radi osiguravanja uvjeta rada za učenike, razumijevanje organizacije nekih  nastavnih obveza (npr. učenik koji pjeva u zboru glazbene škole oslobađa se te djelatnosti u  općeobrazovnoj školi i obratno). Nastava je u glazbenoj školi INDIVIDUALNA i SKUPNA. Individualna je nastava glazbala,  dok je skupna nastava solfeggia i skupnog muziciranja.

> Smjerovi  > Glazbeni  > Osnovna glazbena škola