Umjetnička škola Franje Lučića predstavlja:
SABRINA ZELIĆ, klavir
Koncertna dvorana Škole
Slavka Kolara 39
Petak, 5. svibnja 2017. u 19,30 sati
Ulaz je slobodan!
Program:
C. P. E. Bach: Sonata u c-molu, Wq 65/31 (H 121)
C. P. E. Bach: Sonata u G-duru, Wq 62/19 (H119)
M. Ravel: Pavana za preminulu infantkinju
M. Ravel: Igra vode
~ ~ ~
A.Skrjabin: Preludiji iz op. 11: br. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8. 10, 13 i 14
A. Skrjabin: Dvije poeme, op. 32
A. Skrjabin: 9. sonata, op. 68
„Fina muzikalnost, jednostavnost geste, lirski senzibilitet, virtuozitet, promišljena interpretacija, osjećaj za glazbenu formu i zvuk, bogat unutarnji svijet, pijanistički smisao i vještina savladavanja boja kao određenog parametra, te izuzetan dinamički potencijal, temperament, interesantnost osobnosti“ neke su od karakteristika kojima Sabrinu Zelić opisuju kritičari i njeni bivši pedagozi i profesori.
Sabrina Zelić je rođena 1967. godine. Osnovnu i srednju glazbenu školu završava u Sarajevu u razredu Nede Stanković, a tijekom školovanja sudjeluje na mnogim republičkim, državnim i međunarodnim natjecanjima, gdje osvaja brojne republičke, savezne i međunarodne pobjede, priznanja i nagrade. Godine 1985. upisuje studij klavira na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu, te ga završava u klasi istaknute pijanistice prof.Pavice Gvozdić. Tijekom studija održava značajan broj solističkih i komornih koncerata. Muzikalnost, temperament i visok stupanj tehničke spremnosti, Zelić najuočljivije izražava repertoarom romantizma i impresionizma.
Izražene kvalitete Sabrini Zelić donose državnu stipendiju, te studij nastavlja na prestižnom Moskovskom Konzervatoriju „P. I. Čajkovski“, gdje godine 1991/1992. pohađa specijalizaciju u klasi prof. G. Mirvis (uz asistenciju I. Plotnikove). Svoje daljnje usavršavanje nastavlja također na Moskovskom Konzervatoriju, gdje 1996. godine završava postdiplomski studij u klasi prof. Nikolaja Petrova, koji ju opisuje kao „kvalitetnog muzičara s dobrim osjećajem za formu i zvuk“. Tijekom školovanja surađivala je sa poznatim pedagozima i pijanistima kao što su Evgenij Timakin, Rudolf Kehrer, Arbo Valdma, Alexander Satz i Elizaveta Ginzburg.
Od prvog solističkog recitala, koji je održala sa 13 godina, pa sve do danas, Sabrina Zelić je neprekidno prisutna na pijanističkoj sceni. Odsvirala je oko 200 solističkih recitala, nastupajući u gotovo svim kulturnim središtima, kako Hrvatske, tako i Italije, Austrije, Njemačke, Rusije, Tatarstana, Slovenije, Srbije, Makedonije, te Bosne i Hercegovine. Redovitu suradnju u komornom sastavu, ostvaruje s istaknutim ruskim pijanistom Rustemom Kudojarovim.
Sabrina Zelić sudjeluje u projektima Zagrebačke i Sarajevske filharmonije, gdje kao solistica nastupa sa Sarajevskom filharmonijom pod ravnanjem Emira Nuhanovića (praizvedba Koncerta za klavir i orkestar Asima Horozića, 1996. godine). S istim orkestrom, 2006.godine, pod ravnanjem Samre Bučan, izvodi Mozartov 21. klavirski koncert u C-duru, KV 467.
Tijekom 2010. godine, jubilarne godine F. Chopina, u suradnji s Gudačkim kvartetom „Rucner“, izvodi Chopinov drugi klavirski koncert u f-molu op.21. Iste godine, za osobno zalaganje i niz uspješnih nastupa u jubilarnoj Chopinovoj godini, te rad i doprinos društvu Fryderyka Chopina, Ministarstvo kulture Republike Poljske, Sabrinu Zelić odlikuje ordenom „Zasluga za poljsku kulturu“, koji joj uručuje veleposlanik Poljske u Republici Hrvatskoj, Nj. e. gospodin Wieslaw Tarka.
Sabrina Zelić snima za potrebe Hrvatske radiotelevizije, te Radiotelevizije Moskva, Brjansk, Detmold, Firence, Udine, Sarajevo, Priština, Beograd, Mostar, Skopje. Aktivno nastupa na festivalima poput Europskih dana muzike u Munchenu, Ohridsko ljeto, Sarajevska zima, Oktobarski dani kulture, Sarajevsko ljeto, festival suvremene glazbe Europa-Azija u Tatarstanu, te na međunarodnom festivalu komorne glazbe „Lubeničke glazbene večeri“ .
Uz koncertnu djelatnost, posvećeno se bavi pedagoškim radom, prenoseći tradiciju zagrebačke pijanističke škole, nadopunjenu iskustvom i metodama ruske pijanističke škole, što uspješno predstavlja i prijevodom , obradom pedagoške knjige ruskog autora S. Ajzebštejna- „Čajkovski: Dječji album“, objavljenom u časopisu glazbenih i plesnih pedagoga „Tonovi“, god.2013.
Sabrina Zelić posebno je ponosna na svoj pedagoški rad, kojim se bavi od 1998 godine, na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu - najstarijoj i najvećoj visokoškolskoj glazbenoj ustanovi u Republici Hrvatskoj, gdje ima čast aktivno doprinositi ugledu i visokoj razini izvrsnosti glazbenog obrazovanja, po kojoj je ta ustanova poznata u zemlji i svijetu.
„…ono što je bitno da kad završite studije ne zaklopite poklopac klavira, već da on postane sastavni dio vašeg života“ Sabrina Zelić