preskoči na sadržaj

Umjetnička škola Franje Lučića

 > Naslovnica

MARCO GRAZIANI, violina KREŠIMIR STARČEVIĆ, klavir - utorak, 6. veljače 2018., 19:30 sati - dvorana škole

Autor: Administrator , 30. 1. 2018.

MARCO GRAZIANI (Rijeka, 1988.). violinu je počeo učiti u dobi od sedam godina kod prof. Krunoslava Peljhana u glazbenoj školi I. M. Ronjgova u Rijeci, a od 2000. godine i kod prof. Leonida Sorokowa, u čijoj klasi je 2010. diplomirao na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, stekavši zvanje magistra muzike. Iste godine postaje i asistent na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, gdje od 2016. djeluje kao docent. Koncertni je majstor Zadarskog komornog orkestra od 2011., a od 2012. do 2016. obnašao je funkciju koncertnog majstora orkestra Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Od 1999. redovito pohađa mnoge ljetne i zimske seminare u Hrvatskoj, Austriji, Italiji i Japanu, pod vodstvom profesora Dore Schwarzberg, Marine i Leonida Sorokowa, Alexandra Vinnitzkoga, Pavela Vernikova, Pinchasa Zukermana, Viktora Tretyakova, Gerharda Schulza i Zakhara Brona. Polazi ljetne seminare u Sieni, pri sveučilištu Accademia Chigiana, te, zahvaljujući fondaciji Stauffer, mjesečne majstorske seminare koje održava poznati talijanski violinist Salvatore Accardo u Cremoni.

Kao solist i član raznih komornih sastava nastupa na brojnim državnim i međunarodnim natjecanjima gdje postiže zapažene rezultate. Višestruki je dobitnik prvih nagrada na Hrvatskim natjecanjma učenika i studenata glazbe i plesa, natjecanju Zajčevi dani, Etide i skale, europskom natjecanju Alfredo i Wanda Marcosig u Goriziji, natjecanju Grand Prix Lions Cluba Rijeka i na natjecanju Istria Nobilissima, pri kojem je, osim prve nagrade, osvojio i posebnu nagradu u obliku snimanja nosača zvuka u Trstu. Nosač zvuka je snimio uz pratnju uglednog armenskog pijanista Rubena Dalibaltayana.

Laureat je velikih međunarodnih natjecanja u Lisabonu, Moskvi, Astani i Beču. Proglašen je najuspješnijim mladim glazbenikom godine 2006. te je osvojio nagradu Zagrebačke filharmonije i PBZ Carda. Dobitnik je i državne nagrade Stjepan Šulek za najbolju violinističku izvedbu u 2005. i 2006. godini za izvedbu Prvog violinskog koncerta S. Prokofjeva. Godine 2007. primio je godišnju nagrade grada Rijeke za vrhunske koncertne, umjetničke i natjecateljske uspjehe u Hrvatskoj i inozemstvu. Dobitnik je nagrade ”Ivo Vuljević”, za sveukupno umjetničko djelovanje u 2014. godini.

Solistički, u komornim sastavima i s orkestrima uspješno se predstavio publici u Hrvatskoj, Austriji, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Italiji, Nizozemskoj, Litvi, Njemačkoj, Portugalu, Poljskoj, Japanu i Rusiji. Nastupio je kao solist sa Slovenskom filharmonijom, Festivalskim simfonijskim orkestrom u Lisabonu Kaunaškom filharmonijom, Vojvođanskim simfonijskim orkestrom, Zagrebačkom filharmonijom, Simfonijskim orkestrom HRT-a, Orkestrom opere HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci, Orkestrom opere HNK u Splitu, Zagrebačkim solistima te s Hrvatskim, Splitskim, Zadarskim i Varaždinskim komornim orkestrom.

Godine 2009. snimio je svoj drugi nosač zvuka zajedno s violončelistom Stjepanom Hauserom, na kojemu se nalaze djela Bacha, Kodalya, Sollime i Händela-Halvorsena. Godine 2011. osnovao je Hrvatski gudački kvartet s kojim je ostvario mnogobrojne zapažene nastupe te pobjedio na natjecanju Tribina Darko Lukić u Zagrebu, 2014. Godine 2012. osvojio je prvu nagradu na prvom izdanju Hrvatskog natjecanja mladih glazbenih umjetnika Papandopulo. Dvije godine kasnije nagrađen je nagradom Judita za nastup na Splitskom ljetu, za izvedbu Violinskog koncerta u D-duru P. I. Čajkovskog.

 

KREŠIMIR STARČEVIĆ (Zagreb, 1988.) počeo je učiti klavir tek sa 12 godina u Umjetničkoj školi Franje Lučića u Velikoj Gorici u razredu Andreje Markulin. Godine 2007. upisuje Muzičku akademiju u Zagrebu u razredu Đorđa Stanettija. Preddiplomski studij završio je 2011. godine Magna cum laude, dok je diplomski studij završio 2013. U sklopu programa studentske razmjene Erasmus, akademsku godinu 2012./2013. proveo je na Sveučilištu za glazbu i primijenjene umjetnosti u Beču u razredu Stefana Vladara. Za postignuća u toj godini nagrađen je Dekanovom nagradom..

Dobitnik je prvih i drugih nagrada na Županijskim i Državnim natjecanjima učenika i studenata glazbe, kao i druge nagrade na Međunarodnom pijanističkom natjecanju Zlatko Grgošević, 2007. Na 9. Međunarodnom natjecanju mladih glazbenika Ferdo Livadić 2012. godine osvojio je Nagradu grada Samobora za najbolje izvedeno djelo hrvatskog skladatelja. U dva navrata osvojio je treću nagradu, Nagradu grada Rovinja, na Pijanističkom natjecanju Zaklade Dino Škrapić (2012., 2014.).

Pohađao je seminare uglednih pijanista i pedagoga kao što su K.-H. Kämmerling, E. Indjić, N. Flores, R. Dalibaltayan, P. Paleczny, N. Grubert, G. Gruzman i E. Hubert. Od 2009. do 2014. godine sudjelovao je u organizaciji ciklusa Virtuoso, a 2014. i 2015. obnašao je funkciju umjetničkog voditelja Zagrebačkih ljetnih večeri. Menadžer je i jedan od osnivača tvrtke CristoforiumArt. Više puta bio je gost radijskih i televizijskih emisija, a djeluje i kao suradnik emisije Glazbena kutijica Obrazovnog programa Hrvatskog radija.

Surađuje s uspješnim hrvatskim glazbenicima kao što su saksofonist Lovro Merčep, violinisti Marin Maras i Marco Graziani, violončelist Smiljan Mrčela, pijanist Danijel Gašparović, klarinetist Mihael Paar, gitarist Srđan Bulat i trubač Vedran Kocelj.

Od 2015. godine surađuje s violončelisticom Laticom Anić, s kojom je pored brojnih ostvarenih koncerata diljem Hrvatske, nastupio i u Berlinu, 2016. Iste godine nastupio je kao njen umjetnički suradnik na Natjecanju Ferdo Livadić u Samoboru, gdje je Latica nagrađena Nagradom grada Samobora za izvedbu Rapsodije concertante za violončelo i klavir Borisa Papandopula. Godine 2017. primio je Nagradu za najbolju umjetničku suradnju na 50. Tribini Darko Lukić, za koncert održan s Laticom Anić u maloj dvorani Lisinski.

Godine 2017. bio je umjetnički suradnik Universal Marimba Competition Belgium, prestižnog svjetskog marimbističkog natjecanja, a dugogodišnji suradnik je i Međunarodnog tjedna udaraljkaških ansambala u Bjelovaru. Surađivao je sa uglednim udaraljkašima poput Pei-Ching Wu (Tajvan), Marianne Bednarske (Poljska), Hyeji Bak (Sjeverna Koreja) i Filipa Merčep (Hrvatska).

Nastupio je na festivalima kao što su Muzički biennale Zagreb, Samoborska glazbena jesen, Riječke ljetne noći, Rapskle glazbene večeri, Senjske glazbene večeri, Dani Matice hrvatske u Sarajevu, ciklus Pianofortissimo te projekt 24 sata Chopina u HGZ-u. Solistički je nastupio uz Zagrebačku filharmoniju, Simfonijski orkestar HRT-a i Simfonijski orkestar Muzičke akademije u Zagrebu, pod vodstvom dirigenata Saše Britvića, Pavla Dešpalja i Mladena Tarbuka.








Rezultati istraživanja „ Značaj korepeticije kod učenika“ provedenog u ožujku 2023.

Autorice projekta:
Katija Kaplan, prof.
Iva Šorša, prof.

Obrazac istraživanja bio je namijenjen učenicima osnovne i srednje škole glazbenih odjela Umjetničke škole Franje Lučića.

Rezultati istraživanja temelje se na 81 ispunjenom obrascu.

Poveznica na rezultate istraživanja: Značaj korepeticije kod učenika


 

 


 

Božićni programi umjetničke škole
 

Priloženi dokumenti:
Celloween-program.docx

PROJEKT PIANOTRON "NA SVOME PUTU"- SEZONA II.

Projekt Pianotron renomiranog jazz-pijanista i skladatelja Zvjezdana Ružića, ostvaren uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, nastavlja se drugom sezonom edukacijskih video-uradaka:

Epizoda 1: Dovoljna su samo dva akorda i malo mašte

Improvizacija često djeluje kao vještina dostupna samo odabranima, ali ako promijenimo pristup i prihvatimo ideju da ona nije nešto kompleksno, već da je to igra za koju su dovoljna i samo dva akorda i malo mašte, svatko može otkriti svijet improvizacije i ispoljiti glazbu koju nosi u sebi u tome trenutku.

Epizoda 2: Jer je glazba puno više od napisanih nota

Note zapisane u crtovlju mogu se promatrati kao riječi zapisane na papiru - način na koji ih izgovaramo bitno mijenja dojam koji ostavljamo. Isto vrijedi i za note, odnosno iščitavanje ritma. U ovoj epizodi naučit ćete kako "izgovoriti note" - iščitati ritam, dati im ritam i oživjeti glazbu zapisanu u note na posve drugačiji način.

Epizoda 3: Naš prvi blues

Čovječanstvo je u jednom periodu povijesti poznavalo vrijeme u kojemu je glazba bila jedini način komunikacije. Riječ je, jasno, o vremenu u kojem je nastao blues, a koji je kasnije bio temelj za nastanak jazza. U ovoj epizodi učit ćete o nastanku bluesa, formi bluesa te isprobati svirati ga - sami sebi dajući i (glazbeno) pitanje i odgovor!

Epizoda 4

U ovoj epizodi znanje o blues ljestvici testirat će se na praktičnom primjeru, sviranjem i improvizacijom. Kao i uvijek, na linku se nalaze partiture za sve instrumente, a ako koji nedostaje, osjećajte se slobodnima pitati Zvjezdana da vam napiše partituru i za vaš instrument!

Epizoda 5

Nadam se da ste imali lijep produženi vikend i da ste spremni za ova četiri dana ipak nešto kraćeg radnog tjedna!

Epizoda 6

Sljedeći tjedan izlaze još dvije epizode i s time ćemo završiti drugu sezonu serijala. Družimo se, dakle, još dvaput i onda se pozdravljamo do sljedeće godine!

Epizoda 7

U ovoj epizodi uz Zvjezdana naučite improvizirati na standard Cantaloupe Island! U objavi se nalaze partiture za sve instrumente, a ukoliko kojega nema, javite mu se i raspisat će ih za vas.

Epizoda 8

Dok u kreacijii glazbe želimo publiku s kojom ćemo je podijeliti i kritiku koja će nas usmjeriti kako bismo bili još bolji, Zvjezdan zaključuje kako je od velike važnosti da sami sebi možemo i znamo biti i publika i kritičar. Zašto i kako ono što trebamo od drugih moramo naučiti prije svega biti sami sebi saznajte u posljednjoj epizodu ovog edukacijskog serijala.

GLAZBA.HR - OSVRT NA KONCERT "DUGINE BOJE"

Osvrt Irene Paulus na koncert "Dugine boje" povodom Dana škole:

https://glazba.hr/citaj/izvjestaj/dugine-boje-sase-bastalca/

PROJEKT PIANOTRON - "Na svome putu"

Naša je škola bila jedna od trideset i četiri glazbene škole i akademije uključene u projekt "Na svome putu" renomiranog jazz-pijanista i skladatelja Zvjezdana Ružića ostvaren uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske. Rezultat projekta serija je od deset edukativnih videa dostupnih putem ovih poveznica:

Najavni video

Na svome putu: 01 Hrabrost ili ludost

Na svome putu: 02 Klavir u 21. stoljeću

Na svome putu: 03 Tehnologija kao saveznik

Na svome putu: 04 Usamljena djetinjstva

Na svome putu: 05 Glazba o priči ili priča o glazbi

Na svome putu: 06 Za njega su krivi Beatlesi

Na svome putu: 07 Vizualizacija glazbe

Na svome putu: 08 Jesmo li doista sve već čuli

Na svome putu: E09 Kad znanje postane neprijatelj

Na svome putu: E10 Na svome putu

PORUKA PODRŠKE KOLEGAMA - UČENICIMA I DJELATNICIMA GŠ FRANA LHOTKE U SISKU I PERTINJI

HANA WA SAKU (Cvijeće će cvjetati)

O pjesmi "Hana wa Saku"

NHK (Nippon Hōsō Kyōkai, japanska javna tv mreža) proizvela je pjesmu "Hana wa Saku" (Cvijeće će cvjetati) kako bi poduprla javnu potporu naporima za oporavak od katastrofe izazvane potresom i cunamijem u Japanu 11. ožujka 2011. To je ujedno i tematska pjesma SUTRA serije TV dokumentarnih filmova produciranih od strane NHK-ovog Velikog istočnojapanskog potresnog projekta. Skladatelj pjesme, tekstopisac i pjevači izvorne japanske snimke imaju bliske veze s regijom pogođenom katastrofom.

Tekst je poruka onih koji su izgubili živote ljudima koje su ostavili iza sebe. Pjesma se popela na vrh japanske glazbene ljestvice, potaknuvši u cijeloj zemlji i širom svijeta suosjećanje za preživjele.

Izvorna japanska verzija:

Tekst: Shunji Iwai*
Glazba: Yoko Kanno*
Prijevod: Akiko Nishimura

*Oboje su iz prefekture Miyagi, jednog od dijelova Japana pogođenih potresom i cunamijem

Tražilica
 
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

 
Oglasna ploča
 
Nastupi i natjecanja
 
Arhiva dokumenata
 
Forum
 
Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
 
Korisni linkovi
 
 > Naslovnica
CMS za škole logo
Umjetnička škola Franje Lučića / Slavka Kolara 39, HR-10410 Velika Gorica / ss-umjetnicka-flucica-velikagorica.skole.hr / ured@ss-umjetnicka-flucica-velikagorica.skole.hr
preskoči na navigaciju