JESENSKI UPISNI ROK
REZULTATI PRIJEMNOG ISPITA ZA UPIS OSNOVNOG PLESNOG OBRAZOVANJA
Za upis u prvi razred škole potrebno je donijeti:
- original ili kopiju rodnog lista
- original ili kopiju domovnice
- OIB
DOBRO DOŠLI U NOVU ŠKOLSKU GODINU!
Nastavna godina počinje u ponedjeljak, 9. rujna.
PODJELA RASPOREDA I UVODNI SAT ZA
1. RAZREDE PLESNE ŠKOLE
OSNOVNA ŠKOLA
1.b od 11 do 11.45, dvorana 9
1.a od 14 do 14.45, dvorana 9
SREDNJA ŠKOLA
1.b od 11 do 11.45, dvorana 11
1.a od 14 do 14.45, dvorana 11
Učenicima viših razreda rasporede će dojaviti razrednici.
INFORMACIJE ZA UČENIKE GLAZBENIH PROGRAMA
Svi učenici glazbenih programa trebaju se u vremenu od 10 do 14 sati 9. rujna javiti u školu po informacije o rasporedu sati grupne nastave i na dogovor o rasporedu sati individualne nastave. Redovna nastava po dogovorenom rasporedu počinje u srijedu, 11. rujna.
Novi učenici glazbenih programa trebaju se javiti u tajništvo škole zbog dodijele nastavniku temeljnog predmeta.
Umjetnička škola Franje Lučića predstavlja: SABRINA ZELIĆ, klavir
Autor: Administrator , 28. 4. 2017.
Umjetnička škola Franje Lučića predstavlja: „Fina muzikalnost, jednostavnost geste, lirski senzibilitet, virtuozitet, promišljena interpretacija, osjećaj za glazbenu formu i zvuk, bogat unutarnji svijet, pijanistički smisao i vještina savladavanja boja kao određenog parametra, te izuzetan dinamički potencijal, temperament, interesantnost osobnosti“ neke su od karakteristika kojima Sabrinu Zelić opisuju kritičari i njeni bivši pedagozi i profesori.
SABRINA ZELIĆ, klavir
Koncertna dvorana Škole
Slavka Kolara 39
Petak, 5. svibnja 2017. u 19,30 sati
Ulaz je slobodan!
Program:
C. P. E. Bach: Sonata u c-molu, Wq 65/31 (H 121)
C. P. E. Bach: Sonata u G-duru, Wq 62/19 (H119)
M. Ravel: Pavana za preminulu infantkinju
M. Ravel: Igra vode
~ ~ ~
A.Skrjabin: Preludiji iz op. 11: br. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8. 10, 13 i 14
A. Skrjabin: Dvije poeme, op. 32
A. Skrjabin: 9. sonata, op. 68
Sabrina Zelić je rođena 1967. godine. Osnovnu i srednju glazbenu školu završava u Sarajevu u razredu Nede Stanković, a tijekom školovanja sudjeluje na mnogim republičkim, državnim i međunarodnim natjecanjima, gdje osvaja brojne republičke, savezne i međunarodne pobjede, priznanja i nagrade. Godine 1985. upisuje studij klavira na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu, te ga završava u klasi istaknute pijanistice prof.Pavice Gvozdić. Tijekom studija održava značajan broj solističkih i komornih koncerata. Muzikalnost, temperament i visok stupanj tehničke spremnosti, Zelić najuočljivije izražava repertoarom romantizma i impresionizma.
Izražene kvalitete Sabrini Zelić donose državnu stipendiju, te studij nastavlja na prestižnom Moskovskom Konzervatoriju „P. I. Čajkovski“, gdje godine 1991/1992. pohađa specijalizaciju u klasi prof. G. Mirvis (uz asistenciju I. Plotnikove). Svoje daljnje usavršavanje nastavlja također na Moskovskom Konzervatoriju, gdje 1996. godine završava postdiplomski studij u klasi prof. Nikolaja Petrova, koji ju opisuje kao „kvalitetnog muzičara s dobrim osjećajem za formu i zvuk“. Tijekom školovanja surađivala je sa poznatim pedagozima i pijanistima kao što su Evgenij Timakin, Rudolf Kehrer, Arbo Valdma, Alexander Satz i Elizaveta Ginzburg.
Od prvog solističkog recitala, koji je održala sa 13 godina, pa sve do danas, Sabrina Zelić je neprekidno prisutna na pijanističkoj sceni. Odsvirala je oko 200 solističkih recitala, nastupajući u gotovo svim kulturnim središtima, kako Hrvatske, tako i Italije, Austrije, Njemačke, Rusije, Tatarstana, Slovenije, Srbije, Makedonije, te Bosne i Hercegovine. Redovitu suradnju u komornom sastavu, ostvaruje s istaknutim ruskim pijanistom Rustemom Kudojarovim.
Sabrina Zelić sudjeluje u projektima Zagrebačke i Sarajevske filharmonije, gdje kao solistica nastupa sa Sarajevskom filharmonijom pod ravnanjem Emira Nuhanovića (praizvedba Koncerta za klavir i orkestar Asima Horozića, 1996. godine). S istim orkestrom, 2006.godine, pod ravnanjem Samre Bučan, izvodi Mozartov 21. klavirski koncert u C-duru, KV 467.
Tijekom 2010. godine, jubilarne godine F. Chopina, u suradnji s Gudačkim kvartetom „Rucner“, izvodi Chopinov drugi klavirski koncert u f-molu op.21. Iste godine, za osobno zalaganje i niz uspješnih nastupa u jubilarnoj Chopinovoj godini, te rad i doprinos društvu Fryderyka Chopina, Ministarstvo kulture Republike Poljske, Sabrinu Zelić odlikuje ordenom „Zasluga za poljsku kulturu“, koji joj uručuje veleposlanik Poljske u Republici Hrvatskoj, Nj. e. gospodin Wieslaw Tarka.
Sabrina Zelić snima za potrebe Hrvatske radiotelevizije, te Radiotelevizije Moskva, Brjansk, Detmold, Firence, Udine, Sarajevo, Priština, Beograd, Mostar, Skopje. Aktivno nastupa na festivalima poput Europskih dana muzike u Munchenu, Ohridsko ljeto, Sarajevska zima, Oktobarski dani kulture, Sarajevsko ljeto, festival suvremene glazbe Europa-Azija u Tatarstanu, te na međunarodnom festivalu komorne glazbe „Lubeničke glazbene večeri“ .
Uz koncertnu djelatnost, posvećeno se bavi pedagoškim radom, prenoseći tradiciju zagrebačke pijanističke škole, nadopunjenu iskustvom i metodama ruske pijanističke škole, što uspješno predstavlja i prijevodom , obradom pedagoške knjige ruskog autora S. Ajzebštejna- „Čajkovski: Dječji album“, objavljenom u časopisu glazbenih i plesnih pedagoga „Tonovi“, god.2013.
Sabrina Zelić posebno je ponosna na svoj pedagoški rad, kojim se bavi od 1998 godine, na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu - najstarijoj i najvećoj visokoškolskoj glazbenoj ustanovi u Republici Hrvatskoj, gdje ima čast aktivno doprinositi ugledu i visokoj razini izvrsnosti glazbenog obrazovanja, po kojoj je ta ustanova poznata u zemlji i svijetu.
„…ono što je bitno da kad završite studije ne zaklopite poklopac klavira, već da on postane sastavni dio vašeg života“ Sabrina Zelić
Autorice projekta:
Katija Kaplan, prof.
Iva Šorša, prof.
Obrazac istraživanja bio je namijenjen učenicima osnovne i srednje škole glazbenih odjela Umjetničke škole Franje Lučića.
Rezultati istraživanja temelje se na 81 ispunjenom obrascu.
Poveznica na rezultate istraživanja: Značaj korepeticije kod učenika
Projekt Pianotron renomiranog jazz-pijanista i skladatelja Zvjezdana Ružića, ostvaren uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, nastavlja se drugom sezonom edukacijskih video-uradaka:
Epizoda 1: Dovoljna su samo dva akorda i malo mašte
Improvizacija često djeluje kao vještina dostupna samo odabranima, ali ako promijenimo pristup i prihvatimo ideju da ona nije nešto kompleksno, već da je to igra za koju su dovoljna i samo dva akorda i malo mašte, svatko može otkriti svijet improvizacije i ispoljiti glazbu koju nosi u sebi u tome trenutku.
Epizoda 2: Jer je glazba puno više od napisanih nota
Note zapisane u crtovlju mogu se promatrati kao riječi zapisane na papiru - način na koji ih izgovaramo bitno mijenja dojam koji ostavljamo. Isto vrijedi i za note, odnosno iščitavanje ritma. U ovoj epizodi naučit ćete kako "izgovoriti note" - iščitati ritam, dati im ritam i oživjeti glazbu zapisanu u note na posve drugačiji način.
Čovječanstvo je u jednom periodu povijesti poznavalo vrijeme u kojemu je glazba bila jedini način komunikacije. Riječ je, jasno, o vremenu u kojem je nastao blues, a koji je kasnije bio temelj za nastanak jazza. U ovoj epizodi učit ćete o nastanku bluesa, formi bluesa te isprobati svirati ga - sami sebi dajući i (glazbeno) pitanje i odgovor!
U ovoj epizodi znanje o blues ljestvici testirat će se na praktičnom primjeru, sviranjem i improvizacijom. Kao i uvijek, na linku se nalaze partiture za sve instrumente, a ako koji nedostaje, osjećajte se slobodnima pitati Zvjezdana da vam napiše partituru i za vaš instrument!
Nadam se da ste imali lijep produženi vikend i da ste spremni za ova četiri dana ipak nešto kraćeg radnog tjedna!
Sljedeći tjedan izlaze još dvije epizode i s time ćemo završiti drugu sezonu serijala. Družimo se, dakle, još dvaput i onda se pozdravljamo do sljedeće godine!
U ovoj epizodi uz Zvjezdana naučite improvizirati na standard Cantaloupe Island! U objavi se nalaze partiture za sve instrumente, a ukoliko kojega nema, javite mu se i raspisat će ih za vas.
Dok u kreacijii glazbe želimo publiku s kojom ćemo je podijeliti i kritiku koja će nas usmjeriti kako bismo bili još bolji, Zvjezdan zaključuje kako je od velike važnosti da sami sebi možemo i znamo biti i publika i kritičar. Zašto i kako ono što trebamo od drugih moramo naučiti prije svega biti sami sebi saznajte u posljednjoj epizodu ovog edukacijskog serijala.
Naša je škola bila jedna od trideset i četiri glazbene škole i akademije uključene u projekt "Na svome putu" renomiranog jazz-pijanista i skladatelja Zvjezdana Ružića ostvaren uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske. Rezultat projekta serija je od deset edukativnih videa dostupnih putem ovih poveznica:
Na svome putu: 01 Hrabrost ili ludost
Na svome putu: 02 Klavir u 21. stoljeću
Na svome putu: 03 Tehnologija kao saveznik
Na svome putu: 04 Usamljena djetinjstva
Na svome putu: 05 Glazba o priči ili priča o glazbi
Na svome putu: 06 Za njega su krivi Beatlesi
Na svome putu: 07 Vizualizacija glazbe
Na svome putu: 08 Jesmo li doista sve već čuli
Na svome putu: E09 Kad znanje postane neprijatelj
Na svome putu: E10 Na svome putu
HANA WA SAKU (Cvijeće će cvjetati)
O pjesmi "Hana wa Saku"
NHK (Nippon Hōsō Kyōkai, japanska javna tv mreža) proizvela je pjesmu "Hana wa Saku" (Cvijeće će cvjetati) kako bi poduprla javnu potporu naporima za oporavak od katastrofe izazvane potresom i cunamijem u Japanu 11. ožujka 2011. To je ujedno i tematska pjesma SUTRA serije TV dokumentarnih filmova produciranih od strane NHK-ovog Velikog istočnojapanskog potresnog projekta. Skladatelj pjesme, tekstopisac i pjevači izvorne japanske snimke imaju bliske veze s regijom pogođenom katastrofom.
Tekst je poruka onih koji su izgubili živote ljudima koje su ostavili iza sebe. Pjesma se popela na vrh japanske glazbene ljestvice, potaknuvši u cijeloj zemlji i širom svijeta suosjećanje za preživjele.
Izvorna japanska verzija:
Tekst: Shunji Iwai*
Glazba: Yoko Kanno*
Prijevod: Akiko Nishimura
*Oboje su iz prefekture Miyagi, jednog od dijelova Japana pogođenih potresom i cunamijem
« Studeni 2024 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 |
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Obrazovanje |
> Ministarstvo znanost... |
> Hrvatsko društvo gla... |
> Agencija za odgoj i ... |
> Škola primijenjene u... |
> Muzička akademija Za... |
> Akademija dramske um... |
> Adresar umjetničkih ... |
Velika Gorica |
Dnevni tisak |